Experiment s potkanmi

Autor: Ivan Priecel | 24.2.2016 o 14:09 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  216x

Pred viac ako 20 rokmi som videl dokumentárny film - experiment s potkanmi. V mnohom pripomína to, čomu za posledný rok čelí Európa a čomu ešte čeliť bude.

Pre experiment vybudovali z kartónu mestečko vo veľkosti väčšej obývačky. Budovy, ulice, námestia, miesta pre oddych, stravovanie a zábavu. Celý priestor bol ohradený múrom, bez možnosti úniku. Po dokončení tam nasadili desať párov potkanov. A tie začali okamžite robiť to, čo je pre ne prirodzené. Začali sa páriť a množiť. S počiatku bolo všetko v poriadku. Dokonalé podmienky, dostatok stravy, tekutín a priestoru pre všetkých. Po určitom čase sa pri rastúcej populácie podmienky začali zhoršovať. Pri stálom dostatku potravy a tekutín zostával pre potkanov stále rovnaký priestor. Začala sa zvyšovať agresivita. Pri potrebných presunoch za potravou bolo potrebné sa pretláčať davom ostatných potkanov. Dokument veľmi otvorene zachytil bitky o miesto. Všade bolo vidieť krvácajúcich dohryzených jedincov, s chýbajúcimi končatinami, alebo chvostami. Všade množstvo mŕtvol.´Samotná potrava prestala byť prioritou, vyhladované zvieratá sa triasli a chúlili vo výklenkoch ulíc tak, aby si chránili chrbát, nemali odvahu sa pretlačiť ku kŕmidlám.

Bolo to už dávno. Nepamätám si presne, ako to skončilo. Či celá kolónia vyhynula, alebo po brutálnom znížení počtu jedincov sa zachovala, aby sa cyklus mohol zopakovať. 

Hlavnou témou spravodajstva za posledný rok je v Európe migračná kríza. Vyjadrenia politikov sa pohybujú v širokom spektre od otvorenej náruče z humanitných dôvodov až po úplné odmietanie. Dôvody prezentované politikmi majú veľakrát málo spoločné s dôvodmi skutočnými.

Pani kancelárka Merkelová pôvodne pozvala do Nemecka utečencov v neobmedzenom počte. Z humanitných dôvodov. Dnes ten počet už prestáva byť neobmedzený. To čo nepovedala je fakt, že Nemecko je krajina s najvyšším vekovým priemerom v Európe a sociálny systém, na ktorý sú Nemci zvyknutí sa čoskoro môže stať neudržateľným. Jediným možným riešením je prísun veľkého množstva mladej a lacnej pracovnej sily. Riešenie sa našlo v Sýrii. Nemecko zorganizovalo niečo, čo by sme mohli nazvať Migrant Iron Man Race. Tí, ktorí dokážu prejsť naprieč Európou, aby sa dostali do Nemecka musia logicky byť mladí, priebojní, zdraví a výkonní. Pravdepodobne vzdelaní a teda dostatočne majetní, aby dokázali zaplatiť prevádzačom. Ideálna pracovná sila. Starí a chorí zostávajú v Turecku. Pozoruhodné je prijatie zákonov, ktoré zakazujú to, čo bolo doteraz normálne - následný príchod rodinných príslušníkov. Dokonale to zapadá do obrazu. Cynické, ale v záujme určeného cieľa. To, že počet mŕtvych na tejto ceste už dávno presiahol počet padlých vo vojne Ukrajiny s Ruskom sa dá považovať za kalkulované straty.

Lenže otvoriť Pandorinu skrinku je ľahšie, ako ju opäť zavrieť. Tu sa vraciame späť k pokusu s potkanmi. Problémom je populačná explózia v krajinách, ktoré sú hlavným zdrojom utečencov do Európy. Priložené tabuľka dokumentuje situáciu za posledných 20 rokov s výhľadom na ďaľších 20 rokov. 

Zvyšovanie populácie v týchto krajinách rastie rovnomerne už vyše 50 rokov. Ak sa nič významné nestane, bude pokračovať naďalej. Je zrejmý obrovský rozdiel v percentuálnom raste populácie týchto krajín v porovnaní s Európou. To čo je podstatné je to, že v týchto krajinách predpokladaný prírastok populácie počas nasledujúcich 20 rokov vysoko prekročí celkový terajší počet obyvateľov Európskej Únie. Nebude obrovské zvyšovanie populácie viesť k ešte väčším a častejším vojnám o základné zdroje? Budeme v rámci humanity schopní prijať ľudí, ktorí budú musieť stále vo väčšom počte utekať?

Opatrenia na obmedzenie rastu populácie dodnes, s výnimkou Číny nepatria do slovníka politikov. A už vôbec nie do slovníka cirkevných predstaviteľov. Ak nechceme zopakovať scenár experimentu s potkanmi, mali sa tam dostať veľmi rýchlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?