Pohreb veľkého muža

Autor: Ivan Priecel | 12.1.2016 o 11:14 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  241x

Od dnešného rána pozerám z okna na zástupy ľudí, ktorí prišli na rozlúčku s Antonom Srholcom v bratislavskom kostole Blumentál. Až do 9:30 bol vstup povolený len pozvaným, vytvoril sa dlhý rad čakajúcich bežných ľudí.

Aj po otvorení dverí sa dnu väčšina ľudí nedostala. Preto sa o to ani nepokúšam. Som si vedomý, že samotného pátra Srholca by celý tento mediálne široko spracovávaná rozlúčka len pobavila.Tak ako to pri takýchto príležitostiach býva bežné, je dôležité aby boli prítomný všetci politici, ktorí budú dnes vo večerných správach tvrdiť, ako mu boli blízki a akými boli priateľmi. Bez ohľadu na to, či v časoch minulých nosili červené preukazy a ani by ho nepozdravili. Možno premiér Fico pripomenie svoju birmovku a nájde spoločnú minulosť, ktorú už nemá kto vyvrátiť. Možno sa ozvú cirkevní predstavitelia a so slzami v očiach prejavia ľútosť nad stratou milovaného brata. Strateného brata, ktorému činnosť zakázala Komunistická strana. Toho istého brata, ktorý bol nepohodlný aj pre cirkev a do aktívnej kňazskej služby sa už nevrátil ani po roku 1989. Na to bol príliš otvorený, príliš veľká osobnosť, príliš skutočný a svoj.

Tí čo sa dnes do Blumentálskeho kostola pravdepodobne nedostali sú tí, ktorým sa po veľkú časť svojho aktívneho života venoval - bezdomovci. Tí, ktorí nepotrebovali riešiť vernosť strane, ani požadovanú slepú oddanosť oficiálnej cirkevnej doktríne. To sú tí, ktorí pravdepodobne zostali pred dverami a vzdávajú tichý hold človeku, ktorý im venoval veľkú časť svojho života. Nie sú mediálne zaujímaví a dnes sa mediálne pretlačia do popredia iní.

Ja sám si preto len v tichu spomínam na roky, kedy v tomto kostole pôsobil a bol jedným z kňazov, na ktorých sa nedá zabudnúť. Napriek tomu, že som nebol jeho osobným priateľom a nebudem sa snažiť nájsť spoločnú minulosť.

Česť jeho pamiatke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?