Smer, vládnutie na dlh a PPP

Autor: Ivan Priecel | 13.10.2015 o 14:02 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  170x

Neprajníci hovoria, že predstavitelia Smeru dlho plakali po schválení dlhovej brzdy vládou Ivety Radičovej. Ale potom si vraj spomenuli, že stále existujú PPP projekty.

Samozrejme nemôžeme veriť všetkému, čo počujeme. Ale môžeme sa zamyslieť nad tým, ako to bolo a ako to je.

Rozdiel medzi vládnutím pravice a ľavice asi najlepšie dokumentuje vývoj zadĺženia krajiny voči HDP.

V časoch Mečiarovej vlády Slovensko začínalo prakticky od nulového dlhu z čias socializmu po 47.8% HDP v roku 1999, krátko po začiatku prvej Dzurindovej vlády. Do konca roku 2000 sa tento dlh dostal cez 50%.Do roku 2008 klesol na 27.9%. Vtedy už vládol Róbert Fico. Potom dochádza k prudkému rastu až na 53.6% kde dlh narazil na hranice dlhovej brzdy. Hovoríme o zadĺžení v desiatkách miliárd EUR za veľmi krátke obdobie.

Všetci vieme, že v ekonomike sa nedejú zázraky. V priloženom grafe je vidieť jasnú zotrvačnosť, keď ku zvratu vo vývoji na Slovensku prichádza približne po dvoch rokoch od nástupu novej vlády. Je to logické, prijatie nových opatrení trvá určitý čas. Prijaté zákony, uzavreté zmluvy, investície a s nimi spojené pôžičky sa reálne v hospodárskych výsledkoch prejavia až v nasledujúcich rokoch.

Vláda Ivety Radičovej dosiahla len spomalenie rastu zadĺženia, viac nestihla. To čo bolo a je podstatné bolo prijatie zákonov, ktoré zaviedli povinnosť zverejňovať štátom uzavreté zmluvy a prijatie zákona o dlhovej brzde. Ak by jej vláda nič iné nedosiahla, tak práve za toto by sme jej mali byť vďační.

Spôsob vládnutia nie je to jediné, čo vývoj ovplyvňuje. Vždy je možné sa vyhovárať na vonkajšie faktory. Preto je zaujímavé porovnanie s Českou Republikou v rovnakom období. 

Na začiatku vládnutia prvej pravicovej vlády nastalo dramatické zatváranie sprivatizovaných a vytunelovaných fabrík z obdobia Mečiarizmu s vysokým nárastom nezamestnanosti, sanácia krachujúcich VSŽ Košice a bánk. Na začiatku vlády Roberta Fica došlo s spúšťaniu výroby nových automobiliek v čase už naštartovaného ekonomického rastu. 

Na začiatku svojej prvej vlády povedal Róbert Fico pred televíznymi kamerami, že stav zadĺženia Slovenska je veľmi priaznivý, čo umožňuje investovať do rozvoja Slovenska. Potom sa opakovane postavil pred televízne kamery a bezvýhradne podporoval výstavbu diaľnic cez PPP projekty s cenami za kilometer násobne vyššími, ako boli ceny vysúťažené neskôr za vlády Ivety Radičovej. Zdôvodnenie bolo stále to isté - nie je možné dosiahnuť nižšiu cenu, pretože by utrpela kvalita. Dnes to už netvrdí. V tom istom čase boli všetky významnejšie štátne obstarávania kryté utajenými zmluvami, ktoré neumožňovali do nich nahliadnuť. Zlaté obdobie pre stavebné firmy, zlaté obdobie pre Smer. Dopad na zadĺženie Slovenska poznáme. Takisto poznáme aj osud Váhostavu, ktorý v čase transparentných tendrov prestal dostávať krajce hrubo natreté maslom.

Na začiatku svojej druhej vlády sa Róbert Fico pri návšteve Francoisa Hollanda postavil pred televízne kamery znovu a vyhlásil, že sa s francúzskym prezidentom zhodli, že dlhová brzda na úrovni 60% je nezmyselná, prirodzená hranica dlhu voči HDP by mala byť na úrovni 90%, podobne ako vo Francúzsku. Každému súdnemu človeku so záujmom o ekonomiku Slovenska sa stiahol žalúdok. Cieľ bol jasne stanovený, bol však potrebný spojenec na prelomenie hranice ústavného zákona. Našťastie sa taký doteraz nenašiel.

Končí sa druhá vláda Róberta Fica. Vládne obdobie, ktoré sa od toho prvého značne líšilo. Zadlžovanie sa pod tlakom dlhovej brzdy a maximálneho povoleného limitu schodku štátneho rozpočtu na úrovni 3%, regulovaného EÚ, zastavilo. Po dlhom období ticha však znovu prichádzajú PPP projekty. Prípravou bol útok na Jána Fígeľa, ktorý nevyšiel celkom tak, ako sa plánovalo. Bolo potrebné chvíľu počkať.  Ale teraz prichádza diaľničný obchvat Bratislavy, nová nemocnica v Bratislave. Obrovské finančné čiastky, opäť zdôvodňovanie, že takto je to pre Slovensko najlepšie a najvýhodnejšie. Presadzuje ich predsa tá istá strana. Nikto zo Smeru nehovorí o hlavnej výhode PPP projektov. Ich uzavretie nepodlieha kontrole zo strany EÚ ako v prípade peňazí z Eurofondov, neprejaví sa v hospodárskych výsledkoch v tomto roku, nie je preto obmedzené 3% hranicou schodku štátneho rozpočtu a ich dopady na rozpočet štátu sa uplatnia až pri splácaní v ďaľšom volebnom období. To, že to bude na úkor sociálnych podmienok ľudí žijúcich na Slovensku nie je podstatné. Sociálne balíčky už boli rozdané pred voľbami. A v korupčnom prostredí Slovenska sú provízie už prijaté vždy bezpečnejšie ako tie, ktoré sú závislé na volebnom výsledku v budúcom volebnom období.

Hrozím sa toho, že Smer v nadchádzajúcich voľbách dosiahne volebný výsledok, keď s prípadným koaličným partnerom dosiahne počet hlasov, ktoré umožnia dlhovú brzdu prelomiť a posunúť na Róbertom Ficom želaných 90%. Podmienky regulácie schodku štátneho rozpočtu zo strany EÚ sa môžu zmeniť. Alebo ich vláda nemusí rešpektovať, veď aj dnes sa nájdu krajiny, ktoré ju porušujú. A v tom prípade, pre PPP už vlastne nebudú skoro žiadne obmedzenia a výsledný rast zadĺženia Slovenska sa môže pokúsiť napodobniť ten, ktorý sme zažili počas prvej vlády Róberta Fica.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?